Zelené střechy je jednou z variant pokrytí budovy, která přináší nejen vlastníkovi budovy pozitiva, ale také se podílí na zpříjemnění okolního prostředí. V současné době také patří k trendům bydlení, neboť snižují energetickou náročnost budovy. Zelené střechy jsou poměrně obvyklé v západních státech Evropy. Sama jsem pocítila při návštěvě Vídně, kdy venkovní teploty dosahovaly přes 30 °C, přitom v samotném centru bylo velmi příjemné prostředí. Čím to je? Více zelených ploch a parků v zástavbě, zelených střech budov přispívající k příjemnému mikroklima. Pojďme se tedy inspirovat…
Shrnula jsem několik základních atributů:
Základním předpokladem pro vhodnost zelené střechy je únosnost střešní konstrukce, stabilnější atika, neboť její vrstvy více zatěžují stropní konstrukci domu. Nejlepší její realizace je při projektování domu. Pokud chceme ozelenit střechu staršího nebo již postaveného domu, nejvhodnější je obrátit se na statika.
Extenzivnější ozelenění střechy je méně náročné jak na pořízení, tak na údržbu (mohou být i bezúdržbové ozelenění). Střechu mohou pokrývat různé druhy trav, sukulentů, trvalek, mechů apod. (např. druhy netřesků, trav, levandule, rozchodník, břečťan, bylinky, různé druhy suchomilných rostlin apod.)
Intenzivní ozelenění je finančně náročnější, odvíjí se od únosnosti střešní konstrukce, je třeba také instalace zavlažovacího systému. Střecha je osázena stromy, jehličnany, využití k pěstování ovoce a zeleniny, květiny, relaxační využití – lavičky, chodníky apod.
Vegetační vrstvy (odvíjí od intenzity ozelenění střechy):
- tepelně izolační vrstva
- hydroizolační vrstva
- separační vrstva
- filtrační vrstva
- vegetační vrstva
Výhody pro vlastníky budovy:
- zlepšení mikroklima interiéru domu a okolní zástavba ve městech
- snižují energetickou náročnost budovy (úspory vytápění a klimatizace)
- zlepšují tepelnou izolaci střechy (chrání před UV zářením, v zimě povrch nepromrzá, v létě nepřehřívá)
- snižují hořlavost střešní konstrukce
- ochraňují střešní konstrukci před mechanickým poškozením – prodlužují životnost střechy
- zlepšují zvukovou izolaci (vhodné zejména ve městech)
- rozšiřují zelenou plochu pro relaxační nebo jinak funkční využití (obytná zahrada, posezení apod.)
- zvyšuje hodnotu nemovitosti (víceúčelovost, zlepšuje prostředí a další přínosy)
Proč zelené střechy? Mají své ekologické výhody…
- zadržují srážkovou vodu a tím pomáhají bojovat se suchem zejména v letních měsících, srážkovou vodu lze dále využít k užitku
- snižují prašnost (slouží jako lapač prachových částic)
- absorbují kysličník uhličitý (přispívají k čistějšímu ovzduší), dodávají kyslík a tím se podílí na fotosyntéze
- podílí se na biodiverzitě (lákají, včely, hmyz, ptáky apod.)
- estetická funkce – jako jediná střecha, která se časem obnovuj
Nevýhody:
- velkou nevýhodou je finanční náročnost, která závisí na intenzitě ozelenění – lze využít dotačních programů, viz https://www.novazelenausporam.cz/
- náročnost při vybudování (údržba jednotlivých vegetačních vrstev a údržba zeleně – opět záleží na intenzitě ozelenění, jsou varianty i bezúdržbové zeleně a zahrady)
- náročnost na zatížení konstrukcí
Jaké typy nemovitostí jsou vhodné pro ozelenění?
- bytové domy s plochými střechami ve městech – relaxační zóny, pěstování zeleniny, bylin, travnaté plochy, poskytuje větší soukromí
- využití střech podzemních garáží – parková zeleň, relaxační zóna, zlepšení prostředí ve městě
- rodinné domy – využití např. teras
- budovy občanské vybavenosti – např. nemocnice, úřady a jiných institucí pro zaměstnance, sportovní využití, heliport apod.
Závěrem…
Závěrem lze říci, že zelené střechy jsou přínosem zejména ve velkých městech, kde převládá více betonových, asfaltových ploch, málo městské zeleně, vyšší dopravní zatížení, hlučnost, prašnost, nedostatek stavebních pozemků a s tím spojená jejich vysoká cena. V neposlední řadě je aktuální otázka sucha, plní funkci zadržování dešťové vody a její využití, ochrana životního prostředí. Z těchto důvodů mají zelené střechy budoucnost.