V dřívějších dobách se na našem území dřevěné domky nebo chalupy vyskytovaly daleko častěji, neboť dřevo bylo a je dostupný přírodní materiál. V minulém století byly u nás populární zejména montované rodinné domky typu Okal, které se stavěly od 70. let. Nyní se k této tradici postupně vracíme. Já sama mám ke dřevu velmi kladný vztah především pro jeho vůni, atmosféru a přírodní prostředí, které umí vytvořit. Je to tedy přírodní materiál, pěkně vyniká zejména na venkově a v horských oblastech. Chtěla bych přiblížit nejvýznamnější plusy a mínusy, které dřevostavba přináší a možná i vyvrátit některé nepravdy či předsudky.
V dnešní době může mít dřevostavba několik podob:
- srub nebo roubenka postavená na zděné podezdívce z kulatiny
- hrázděné stavby (domy s obvodovými stěnami v kombinaci dřevo a vyzdívka z cihel)
- sendvičové stavby na bázi dřeva v podobě velkoplošných panelů; ty mohou být difuzně otevřené (dýchat) nebo difuzně uzavřené
Výhody:
- ekologický a přírodní materiál – výstavba šetří životní prostředí
- krátká doba výstavby – tzv. suchá technologie, která umožňuje stavět i v zimním období
- cenově dostupnější oproti zděným domům
- je vhodnější pro výstavbu svépomocí
- stavby typu roubenek a srubů jsou vhodné pro alergiky
- vnitřní variabilita – možnost snadněji měnit dispozici interiéru pomocí např. sádrokartonových příček
- rekonstrukce může být oproti zděným domům rychlejší a levnější
- likvidace stavby je ekologická a méně finančně i fyzicky náročná
Nevýhody:
- nízké akumulační vlastnosti (v zimě rychleji začne klesat teplota v interiéru)
- kratší životnost dřevostaveb oproti zděným stavbám, při dobré údržbě přibližně 80 – 90 let, což je podobné jako zděných staveb
- větší pravděpodobnost rozšíření plísní zejména u spodní stavby (u zděné podezdívky ve styku dvou odlišných materiálů). Případná degradace je však závislá na údržbě, stejně tak u klasických zděných domů.
- horší akustické vlastnosti
- větší hořlavost, která se dá eliminovat např. různými nátěry, výplňovým materiálem. Ve srovnání s např. ocelovými profily (velmi rychle se zkroutí) pak mají lepší hořlavou odolnost.
- dřevo je přírodní materiál, který neustále pracuje, proto je třeba vhodně navrhnout jednotlivé vrstvy, aby se zabránilo degradaci.
Na závěr je třeba také zdůraznit, že dřevostavby jsou nejen ekologické, ale také způsob použití materiálů splňuje nízkou energetickou náročnost, což je nutný požadavek u novostaveb rodinných domů určené k trvalému bydlení. Jsou vhodné i pro malé domky, ekonomicky dostupnější, což jsou výrazné plusy dnešní doby.

Moderní sendvičová dřevostavba
Interiér domu – vybavení kuchyně
