Vždy mě oslovovaly historické stavby, ať už jde o hrady, zámky sakrální stavby nebo místa, které na mě nějakým svých jedinečným charakterem zapůsobily.
Genius loci, to je latinské označení „ducha místa“, které na člověka dýchá zvláštní či jinak zajímavou, jedinečnou a neopakovatelnou atmosférou. Může jít o historické město, určité prostředí, lokalitu, stavbu nebo budovu. Mohou to být místa spojená s určitou událostí (domov, kde se rádi vracíme) a zachovává si své charakteristiky po několik let.
Genius loci pochází z dob antiky, kdy člověk byl přesvědčen, že lidské dílo by mělo být vhodně spojeno s prostředím. V dávných časech se takové stavby, budovy, např. kostely, hrady, historická centra měst, apod., stavěly s architektonickou pečlivostí spojené s uměním i několik desetiletí. Jedním z těchto atributů je použití zlatého řezu, který lze pozorovat v přírodě, výborná akustika, apod. Dalším znakem je výstavba půdorysu měst „otevřené mříže“, což ilustruje otevření města příležitostí světa pro jejich prosperitu a rozkvět.
V České republice je takových míst nespočet, na mě nejvíce zapůsobilo Staré Město pražské, vybudované Karlem IV., chrám sv. Víta na Pražském hradě, hrad Karlštejn, ale také vinařská krajina kolem jihomoravského Mikulova, historického jádro Českého Krumlova, valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, historické židovské centrum města Boskovice (přilehlý zámek a hrad, který krásně doplňují okolní lesy Drahanské vrchoviny).
Jaký vliv může mít duch místa na hodnotu nemovitostí?
- zvyšuje atraktivitu blízkých nemovitostí (místo přitahuje lid, tím zvyšuje poptávku a cenu na trhu)
- dlouhodobě zachovává jejich hodnotu, neboť to jsou místa či objekty chráněny zákonem za účelem zachování autenticity (způsoby ochrany: památkově chráněný objekt, památkové rezervace a zóny, přírodní rezervace, národní parky, chráněná území apod.)
- nejvýznamnější památky jsou zapsány do seznamu světového dědictví UNESCO.
Příklad: Je jistou prestiží bydlet v Nerudově ulici v Praze na Malé Straně, mít výhled na Pražský hrad, což se nepochybně odráží na obvyklé ceně nemovitostí a nájmů. Praha se tímto urbanistickým uspořádáním s architektonickými skvosty řadí mezi nejatraktivnější metropole Evropy, což přitahuje zahraniční investory. Pak se obvyklé ceny v centru Prahy velmi odlišují od zbytku nemovitostí v ČR. Původní záměr Karla IV. mít Prahu jako evropsky významné město se bezesporu nadčasově vyplnil.
Charakteristiky kulturně hodnotných nemovitostí:
- způsoby ochrany nemovitostí se zapisují do katastru nemovitostí (výjimku tvoří ochranná pásma, ty jsou zaznamenána a zakreslena v územních plánech měst a obcí)
- jsou omezeny vlastnické vztahy a jejich užívání (např. způsob údržby, využití, rekonstrukce chráněných objektů musí být schválen příslušným orgánem památkové péče)
- u některých objektů cenu obvyklou nelze odhadnout, neboť jsou na trhu ojediněle obchodovány. Jde o velmi specifické nemovitosti, jejíž součásti obvykle bývají další cenná díla jako např. obrazy, sochy, jiné cenné předměty
- při prodeji takové nemovitosti kupní cena bývá spíše symbolická, neboť budoucí náklady na údržbu či rekonstrukci lze jen stěží odhadnout
- naopak cenu obvyklou lze odhadnout např. u pronajímatelných a běžně obývaných domů v památkové zóně měst
- památkově chráněné objekty jsou osvobozeny od daně z nemovitostí, pokud jsou ve vlastnictví soukromého subjektu a jsou veřejně zpřístupněny (viz § 4 zákona č. 338/1992 Sb. ve znění pozdějších předpisů)
- pro vlastníka jsou nezanedbatelným břemenem, protože je s nimi spojena řada povinností daná zákonnou ochranou (nákladná péče, rekonstrukční a restaurátorské práce, složitá administrativa, omezení způsobu využití apod.). Mnoho takových nemovitostí bývá ve vlastnictví státu, obcí nebo církve.
- na údržbu, opravu či rekonstrukci lze čerpat dotace poskytované státem (ministerstvem kultury ČR) prostřednictvím krajů, obcí
- mají historickou a kulturní hodnotu, přinášející vlastníkovi určitý společenský status
Víte, jaké jsou v ČR památky zapsané do seznamu UNESCO?
Některé jsem již zmínila, jsou to:
- historické centrum Prahy
- historické centrum Českého Krumlova
- historické centrum Telče
- poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
- historické centrum Kutné Hory, chrám sv. Barbory, chrám Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci
- Lednicko-valtický areál
- Zámek v Kroměříži se zahradami
- vesnice Holašovice v jižních Čechách – jihočeské lidové baroko
- vila Tugendhat v Brně postavená v letech 1929 až 1930 – moderní funkcionalismus
- zámek v Litomyšli – renesanční zámek v italském stylu
- sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci
- židovská čtvrť, židovský hřbitov a křesťanská bazilika svatého Prokopa v Třebíči
- hornický region Erzgebirge/Krušnohoří
- Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem – stáje a zámek
Olomouc – sloup Nejsvětější Trojice Praha – Staré Město Praha – Staré Město Gotika – křížová klenba
Kutná Hora – chrám sv. Barbory
Český Krumlov – historické centrum s renesančním zámkem
Brno – vila Tugendhat architekta Ludwiga Mies van der Rohe (moderní funcionalismus)
Litomyšl – renesanční zámek