Víte, co ovlivňuje energetickou náročnost budovy? Vlivů může být nespočetně, záleží na mnoha aspektech. Vybrala jsem ty nejvýznamnější:
- použité materiály a kvalita provedení při výstavbě (obvodové stěny, izolační vlastnosti, typy oken a dveří, použití venkovních rolet, kvalitní zateplení střechy, těsnost konstrukcí, spodní stavba – efektivní hydroizolace, tepelná izolace, důležité je zabránit vzniku tepelných mostů)
- způsob vytápění (vhodný bývá kombinovaný typ vytápění, např. krb s ústředním vytápěním na plyn nebo elektřinu, tepelná čerpadla, volba kotle pro vytápění – např. kondenzační kotel je oproti klasickému kotli úspornější)
- prosvětlení místností (efektivní bývá orientace oken na jih, západ)
- způsob ohřevu vody (vhodná je kombinace např. solárních kolektorů a jiných obnovitelných zdrojů využitých přímo v místě)
- výstavba domu s využitím sklonitého terénu, kdy neosvětlená, např. severní část obvodových stěn je zapuštěna do terénu a přilehlá zemina tak slouží jako tepelný izolant
- použití obnovitelných zdrojů (přebytečnou energii můžeme distribuovat do veřejné sítě, takže nám dům může produkovat zisk)
- použití rekuperační jednotky (řízené větrání a cirkulace vzduchu v interiéru za účelem minimálních tepelných ztrát, zdravé vnitřní prostředí, udržuje přirozenou vlhkost)
- typ domácích spotřebičů (dnes již běžně používané spotřebiče s nejnižší spotřebou)
- způsob osvětlení uvnitř interiéru
- poloha domu (klimatické podmínky v lokalitě, architektonické řešení a efektivní použití materiálů)
- zelené střechy (zlepšuje mikroklima interiéru – eliminuje výkyvy teplot, zachovává příjemnou teplotu jak v létě, tak v zimě, rozšíření o zelenou plochu – např. zimní zahradu nebo odpočinkovou zónu)