Byt (podle občanského zákoníku č. 89/2012 Sb. „jednotka“) se může nacházet nejčastěji v bytovém domě, rodinném domě či budově s jiným využitím. Nejvýhodnější z hlediska právního stavu je jednotka v osobním vlastnictví, tedy jako samostatná nemovitá věc dobře obchodovatelná na trhu (více https://veraotrubova-odhady.cz/uncategorized/bytove-jednotky-charakteristika-typy-a-zpusoby-oceneni/).
Jaké aspekty mají vliv na hodnotu jednotky?
- charakter a technický stav budovy, v níž se jednotka nachází (nejčastěji bytový či rodinný dům, dobrý a udržovaný stav budovy s nižší energetickou náročností)
- vybavenost jednotky (moderní zařízení, funkčnost, způsob vytápění, alternativní zdroje energie apod.)
- umístění jednotky v rámci budovy (podlaží, možnost využití výtahu)
- dispoziční řešení jednotky a orientace místností na světové strany (výhodné je orientace jih, východ či západ)
- úložní prostory (vlastní komory, skladové místnosti či sklepy, společné prostory – obzvlášť v novostavbách bývají zanedbávány)
- parkovací možnosti (vlastní garážové stání v budově či venkovní stání v blízkosti domu, veřejné parkoviště – problémové bývá především ve městech, ve starší zástavbě)
- občanská vybavenost v blízkosti domu a charakter zástavby (výhodné je blízkost školy či školky, dětské hřiště, blízkost obchodů či jiných základních služeb, výhodná je rezidenční zástavba se zelení či parkem)
- výhled do okolí (výhodná orientace např. k parku, do zeleně, širšího okolí apod.)
- dopravní obslužnost (výhodné je blízkost autobusové či vlakové zastávky, ve městech zastávky MHD v docházkové vzdálenosti přibližně do 10 minut apod.)
- pracovní příležitosti v okolí (výhodné je přímo v místě bydliště nebo např. do 10 km a s dobrou dopravní dostupností či obslužností)
- lokalita, kde se jednotka nachází (větší město či vesnice, centrum města nebo okrajová část)
Jaké aspekty snižují hodnotu jednotky?
- nevhodná dispozice jednotky (např. průchozí místnosti, místnosti orientované na sever či do hlučnější části města nebo obce, blízkost průmyslového či výrobního podniku s negativním vlivem na životní prostředí apod.)
- problematické umístění jednotky v domě (např. v suterénu, ve vyšším podlaží domu bez výtahu apod.)
- lokalita či dům s nepřizpůsobivými obyvateli (může být i problémový soused – zatěžuje nepřizpůsobivým chováním apod.)
- větší hustota obyvatel v domě či blízkém okolí (typická jsou sídliště ve větších městech – méně klidu a soukromí)
- jsou to všechny negativní aspekty uvedené v předchozím bodu
Všechny tyto faktory, které nejčastěji formují hodnotu nemovité věci jsou mikroekonomické, tj. vlivy bezprostředního okolí. Další vlivy jsou makroekonomické, do kterých patří např. aktuální ekonomická situace (recese či konjuktura), daňová politika státu, měnová politika centrální banky (úrokové sazby), situace ve stavebnictví apod.