Pravděpodobně jste s označením brownfield již setkali, v doslovném překladu z angličtiny jde o hnědé pole. Co si lze pod tímto pojmem představit? Jsou to jednotlivé nemovité věci nebo jejich celky, které byly v minulosti nějakým způsobem účelově využívané a delší dobu chátrají, leží ladem a mají neblahý vliv nejen na okolní nemovitosti, také na životní prostředí, sociální prostředí v blízkém okolí. Jde například o plochy po industriálních stavbách, areály budov pro skladování, areály bývalých JZD, cukrovarů, chátrající historické objekty či objekty dopravních staveb (bývalá nádraží), opuštěné vojenské prostory, objekty občanské vybavenosti (např. kulturní domy, ubytovací objekty apod.).
Jak se z funkčního objektu či areálu stane brownfield?
Je to díky vývoji a změn ve společnosti, změny přinášející průmyslový a technologický pokrok. Takovým přelomovým obdobím byl rok 1989 a následující 90. léta. Proto některé nemovitosti již ztratily své využití, chátrají, často zde bývá kontaminace spodních vod či půdy. Některé objekty jsou však jedinečné, proto jsou památkově chráněné – tyto hodnotné stavby je třeba zachovat pro svoji výjimečnost (např. se zde vyskytují konstrukční detaily, dispoziční řešení či jiná stavební provedení).
Příkladem cenné industriální památky a efektivní využití brownfieldu je průmyslový areál v Ostravě – Vítkovicích (Vítkovické železárny, doly, hutě, koksovny). Dnes je již areál zapsaný na seznam Evropského kulturního dědictví, kde se konají výstavy, vzdělávací akce. Také se zde každoročně koná hudební festival Colours of Ostrava. Dnes se místo podílí se na výjimečnosti města Ostravy. Dříve průmyslový a výrobní areál, který byl významným výrobcem železa, těžby uhlí, ale také znečištění životního prostředí. Jedinečností je zachovaný genius loci, ekonomická návratnost pro město, turisticky zajímavá lokalita.
V Brně je další příkladem efektivního využití brownfieldu galerie Vaňkovka v centru města. Jde o původní průmyslový areál (strojírnu). Část původního objektu vyhořela a větší část byla revitalizována jako společenské a obchodní centrum. Typické je zachování původních konstrukcí. V r. 1992 byla Vaňkovka zapsaná do ústředního seznamu kulturních památek v ČR.
Jaké problémy bývají s obnovením brownfieldů?
- řešení vlastnických vztahů
- kontaminace půdy nebo spodní vody
- znehodnocení okolního prostředí a cen okolních nemovitostí
- častý výskyt kriminality
- velmi vysoké náklady na revitalizaci
- často v místě brownfieldu bývá stavební uzávěra nebo ochranná pásma (typické pro industriální stavby a pozemky)
Výhody brownfieldů:
- zhodnocení nemovitého majetku
- zvýšení atraktivity místa (růst zájmu o okolní nemovitosti a tím i růst jejich cen)
- vznik nových pracovních míst
- zvýšení konkurenceschopnosti
- snížení kriminality
- obnovení ducha míst (genius loci)
- poloha v urbanizovaných částech města umožňuje bezproblémové využití z hlediska územního plánu (dopravní dostupnost, inženýrské sítě apod.)
Proč revitalizovat brownfieldy aneb další výhody:
- nedostatek stavebních pozemků v obcích a městech
- využití zchátraných objektů a pozemků
- přínos obcím a městům
- omezení záborů zemědělské půdy
- možná podpora financování revitalizace (dotace ze státního rozpočtu a z evropských fondů)
K tomuto tématu najdete vše na stránkách www.brownfieldy.cz, kde jsou zveřejňovány aktuální nabídky brownfieldů, možnosti jejich financování atd.