V loňském roce došlo k oživení ekonomiky (ze strany vlády již nedocházelo k významného zásahu do ekonomiky z důvodu pandemie a dále trvala velmi nízká nezaměstnanost) a docházelo k postupnému nárůstu inflace. V roce 2020 z důvodu pandemie a hospodářského útlumu centrální banka snižovala úrokové sazby na velmi nízkou hranici s cílem oživení ekonomiky a hypoteční úvěry byly velmi výhodné. Zvyšoval se zájem o koupi nemovitostí. Během roku 2021 postupně centrální banka navyšovala úrokové sazby především z důvodu zvyšující se inflace (zvýšením úrokových sazeb je protiinflační krok centrální banky).
Co je inflace? Stručně řečeno jde o meziroční růst spotřebitelských cen zboží a služeb. Tzn. že za 100 Kč si v době vysoké inflace koupíte méně než v době, kdy je míra inflace nízká.
Realitní trh v loňském roce zaznamenal významný růst poptávky, to vedlo k dalšímu navýšení tržních cen, zejména u rezidenčních nemovitostí.
Jaký vliv má zvyšování inflace na realitní trh?
- zvýšení úrokových sazeb, což způsobuje dražší hypoteční a jiné úvěry,
- snížení poptávky po nemovitostech, což způsobuje snížení cen nemovitostí
- zvýšení nabídek nemovitostí z důvodů snížení schopnosti splácet zvýšené úroky
- negativně ovlivňuje dostupnost bydlení
Ovšem koncem tohoto roku již trend růstu cen začal postupně slábnout, v některých lokalitách došlo k výraznějšímu útlumu poptávky. Také došlo ke zvyšování cen stavebních prací a materiálů, tudíž došlo k významnému navýšení cen ve stavebním průmyslu. Všechny tyto faktory pak způsobily koncem roku 2021 útlum poptávky na realitním trhu a tento trend se v současné době díky válečnému konfliktu na Ukrajině prohlubuje.
Jak se pohybovala míra inflace v roce 2021?
Dlouhodobý cíl centrální banky je udržet míru inflace na hranici 2 %.
- leden: 2,2 %
- duben: 3,1 %
- červen: 2,8 %
- září: 4,9 %
- říjen: 5,8 %
- prosinec: 6,6 %
Zdroj: www.cnb.cz